66479486 021

8448763 0912

20:00 الی 08:30

Controltak@gmail.com


شماره تماس: 021-66479486

روتامتر
 - 
نویسنده: مهندس سعیدی
 - 
تعداد بازدید: 2985

روتامتر

*** توجه : در این بخش به معرفی روتامتر و عملکرد آن پرداخته ایم ، اما به جهت خرید و مشاهده روتامترهای موجود می توانید به بخش محصولات روتامتر وب سایت رجوع نمایید و یا با واحد فروش روتامتر در تماس باشید .

روتامتر

مقدمه

  کاربرد اصلی فلومتر روتامتر Flow Meter Rota meter  اندازه گیری جریان مایعات و گازها است. روتامتر ممکن است از یک لوله پلاستیکی ، فلزی یا شیشه ای و شناور تشکیل شده است. پاسخ شناور به تغییرات به صورت خطی است ، و یک محدوده جریان استاندارد مطابق با مشخصه روتامتر است . روتامتر های آزمایشگاهی به دلیل استفاده از معادلات همبستگی انعطاف پذیری بالاتری را ارائه می دهند. نصب و نگهداری روتامترها ساده است و به دلیل داشتن مقیاس خطی ، دامنه اندازه گیری نسبتاً طولانی و افت فشار پایین محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

انتخاب روتامتر

  در بخش زیر اطلاعاتی در مورد نحوه انتخاب  روتامتر ارائه شده است و به سؤالات مربوط به چگونگی انتخاب ، از جمله سؤالاتی درباره نرخ جریان برای فلومتر ، دما ، اندازه لوله ، خواندن روتامتر ، صحت ، الزامات و فشار پاسخ می دهد.

فرآیند روتامتر به دلیل کم هزینه بودن ، سادگی ، افت فشار کم ، برد پذیری نسبتاً گسترده و بازده خطی ، محبوب ترین متر اندازه گیری جریان منطقه است.علاوه بر این ، این عمل به سادگی انجام می شود. 

برای عبور جریان در روتامتر ، سیال شناور را بالا می برد. هرچه سطح جریان بیشتر باشد ، شناور بالاتر می رود. در سرویس مایع ، شناور به دلیل ترکیبی از شناور بودن مایع و سرعت مایعات بالا می رود.در مقابل ، در مورد گازها ، شناوری رعایت نمی شود و شناور بیشتر به سرعت پاسخ می دهد. در تصویر ذیل ، لوله اندازه گیری در یک روتامتر به صورت عمودی نصب شده است و انتهای کوچک در پایین قرار دارد. مایعی که قرار است اندازه گیری شود ، در انتهای لوله وارد می شود ، به سمت بالا در اطراف شناور عبور می کند و از قسمت بالای آن خارج می شود. اگر جریان وجود نداشته باشد ، شناور در پایین می ماند. با ورود مایعات ، شناور اندازه گیری شروع به افزایش می کند.

روتامتر شیشه ای

سرعت جریان سیال و ناحیه حلقوی بین شناور و دیواره لوله و حرکت شناور به بالا و پایین متناسب است. با افزایش شناور ، اندازه دهانه حلقه در روتامتر نیز افزایش می یابد.

این خلاف متناسب با فشار دیفرانسیل در سراسر شناور است. هنگامی که نیروی رو به بالا که توسط جریان سیال انجام می شود برابر است با وزن شناور ، یک موقعیت پایدار در شناور حاصل می شود. یک مکاتبه بین هر موقعیت شناور و یک جریان خاص برای تراکم و ویسکوزیته خاص مایعات وجود دارد. بنابراین ، باید روتامتر را برای هر برنامه واحد اندازه دهید. هنگامی که اندازه گیری روتامتر به روش صحیح انجام شده است ، سرعت جریان را می توان با تطبیق موقعیت شناور با مقیاس کالیبره شده در خارج از روتامتر تعیین کرد ،. بسیاری از روتامتر ها برای تنظیم دستی به یک شیر داخلی ساخته شده اند که توسط آن شیر سرعت جریان قابل تنظیم می باشد.

تعدادی شکل شناور برای کاربردهای مختلف در انواع روتامتر در دسترس است. طراحی اولیه روتامتر با شکافها ایجاد شد که باعث چرخش شناور برای رسیدن به تثبیت و محوریت شد. اصطلاح روتامتر ( rotameter) به دلیل آن شناور دوار ابداع شده است. روتامترها معمولاً داده های کالیبراسیون و مقیاس خواندن مستقیم برای هوا یا آب (یا هر دو) را دارند. برای اندازه گیری روتامتر برای سرویس های دیگر ، ابتدا باید جریان واقعی به یک جریان استاندارد تبدیل شود.

از نظر مایعات ، جریان استاندارد معادل آب در gpm است. برای گازها ، جریان استاندارد معادل جریان هوا در فوت مکعب در دقیقه است (scfm). جداول موجود در مقادیر استاندارد gpm معادل آب و / یا مقادیر scfm هوا توسط تولید کنندگان روتامتر تهیه شده است. قوانین ، اسمها ، یا نرم افزارهای رایانه ای برای اندازه روتامتر نیز اغلب توسط سازندگان ارائه می شود.

انواع روتامتر

روتامتر لوله شیشه ای

در  روتامتر لوله شیشه ای Glass Tube Rotameter اساسی و کاربردی ، شیشه از متریال بورسیلیکات تشکیل شده است ، و شناور دقیقا از فلز ، شیشه یا پلاستیک ساخته می شود.


فولاد ضد زنگ به طور معمول چیزی است که شناور روتامتر از آن ساخته شده است ، به طوری که می تواند مقاومت در برابر خوردگی را ایجاد کند. شناور همچنین از لبه اندازه گیری تیز و ترکیبی از لوله و شناور تشکیل شده است. مقیاس در کنار لوله نصب شده است و در آنجا است که خواندن مشاهده می شود. لبه اندازه گیری همچنین دارای اتصالات انتهایی و اتصال تعدادی متریال و سبک است.

ترکیب لوله و شناور در روتامتر ، قسمت مهم دیگری است ، زیرا این بخشی است که در واقع اندازه گیری را فراهم می کند. علاوه بر این ، لوله های مشابه شیشه ای و ترکیبات شناور از جنس استنلس استیل ، بدون در نظر گرفتن نوع مورد یا اتصالات پایان برنامه ای که می توانند تقاضا کنند ، در دسترس هستند ، بنابراین بهترین گزینه برای برآورده کردن نیازهای مشتری است. برای دستیابی به خواندن مستقیم هوا یا آب ، مقیاس روتامتر می تواند کالیبره شود ، یا ممکن است مقیاسی برای خواندن درصد از دامنه یا مقیاس دلخواه باشد که از معادلات تبدیل یا نمودار استفاده شود. به طور کلی ، روتامترهای لوله شیشه ای محافظ دار به طور گسترده در صنعت استفاده می شوند تا هم مایعات و هم گازها را اندازه گیری کنند.

روتامتر ظرفیت جریان در حدود 60 GPM را فراهم می کنند و با اتصالات انتهایی فلز یا پلاستیک تولید می شوند تا مشخصات شیمیایی مایع در حال اندازه گیری را برآورده کنند. با این وجود مایعات وجود داردند که استفاده از روتامتر مناسب نیستند. این مایعات شامل مایعاتی هستند که به لوله های اندازه گیری شیشه ای ، مانند آب بیش از 90 درجه سانتیگراد یا pH بالای آن که شیشه را نرم می کند. بخار مرطوب ، که همان اثر را دارد. سود سوز آور ، که شیشه را حل می کند. و اسید هیدروفلوئوریک ، که شیشه را گچ می کند. البته به تازگی روتامتر هایی با جنس شیشه سکوریت نیز جهت استفاده تا دمای 120 درجه تولید می گردند که اغلب مناسب گازها می باشند.

محدودیت های اصلی روتامتر ها برای اهداف عمومی شامل فشار و محدودیت دما لوله اندازه گیری شیشه است. لوله های کوچک 6 میلی متر (4/1 ") برای فشارهای کاری تا 500 psi مناسب هستند ، اما فشار کار برای یک لوله بزرگ 51 میلی متر (2") ممکن است به اندازه 100 psi باشد. حد مجاز دما برای روتامتر های شیشه ای 204 درجه سانتیگراد (400 درجه فارنهایت) است ، اگرچه عملکرد در چنین دماهای بالا باعث کاهش فشار کارکرد روتامتر تا حد زیادی می شود. در کل ، رابطه بین دمای کارکرد و فشار خطی است.

روتامتر فلزی

روتامتر های فلزی Metal Tube Flow Meters با لوله های فلزی کاربرد متفاوتی نسبت به لوله های شیشه ای دارند. از لوله های فلزی برای فشار و درجه حرارت بالاتر در مواردی که درجه حرارت بالاتر از حد عملی باشد که در آن نمی توان از لوله شیشه ای استفاده کرد ، استفاده می شود.

روتامتر 4 تا 20

لوله های فلزی معمولاً از جنس آلومینیوم ، برنج یا استیل ضد زنگ تولید می شوند. موقعیت پیستون در روتامتر فلزی بر اساس پیروی مغناطیسی یا مکانیکی که از خارج لوله اندازه گیری فلز قابل خواندن است ، تصمیم می گیرد. مشابه روتامتر های لوله شیشه ای ، ترکیب سیال و پیستونی جریان را تعیین می کند و برای برآوردن خواسته های برنامه ها ، اتصالات و مصالح ساختمانی باید انتخاب شوند. روتامتر فلزی در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند که فشار کار زیاد یا دما ، چکش آب یا سایر نیروها برای لوله های اندازه گیری شیشه ای مضر باشد. روتامتر های فلزی یا همان تیوبی برای بیشتر سیالاتی از جمله مایعات و گازهای خورنده قابل استفاده هستند. آنها بخصوص در مورد کاربردهای بخار ، که در آن لوله های شیشه ای غیرقابل قبول هستند ، کاربرد دارند.

روتامتر 4 ~ 20 mA

روتامتر 4 ~ 20 mA میلی آمپر در واقع روتامر جدایی نیست و از همان روتامترهای فلزی با طراحی خشن تری هستند. استفاده از آنها به منظور اسكان در محيط هاي سنگين صنعتي بوده و غالباً يك فرستنده 4-20 ميلي متري مقياس دارند.

روتامتر

تنوع طراحی روتامتر

لوله های روتامتر برای کاربردهای ایمن مانند هوا یا آب می توانند از شیشه ساخته شوند و لوله های شیشه ای رایج ترین روتامترها هستند که با دقت و محافظ شیشه ساخته شده اند. همانطور که در بالا ذکر شد ، برای شرایط ناامن تر که امکان شکستن روتامتر شیشه ای وجود دارد ، لوله های فلزی ارائه می شود.

 نکات مهم مرتبط در خصوص روتامتر ها

شیشه ، پلاستیک ، فلز یا استیل ضد زنگ معمولاً آن چیزی هستند که شناورها ساخته می شوند تا از مقاومت در برابر خوردگی اطمینان حاصل شود. از دیگر مواد شناور می توان به کاربوی ، یاقوت کبود و تیتانیوم اشاره کرد. اتصالات انتهایی از فلز یا پلاستیک ساخته شده اند. برخی از مایعات به روتامتر شیشه مانند بخار مرطوب یا آب با pH بالا با دمای 194 درجه فارنهایت آسیب می رسانند (که می تواند شیشه را نرم کند). سود سوز آور (که شیشه را حل می کند)؛ و اسید هیدروفلوئوریک (که شیشه را لکه دار می کند).

شناورها در نقطه ای که خواندن باید در مقیاس لوله سوار شده مشاهده شود ، دارای لبه تیز هستند. خواندن در آن مقیاس لوله نصب شده ، که شناورها در لبه تیز خود قرار دارند مشاهده می شود.

برای اطمینان از صحت ، روتامتر شیشه ای باید در سطح چشم نصب شود. مقیاس را می توان برای خواندن مستقیم هوا یا آب کالیبره کرد ، یا می تواند درصد بازه را بخواند. به طور کلی ، روتامترهای شیشه ای می توانند جریانها را تا حدود 60 گرم در دقیقه و 200 هوا در هوا اندازه‌گیری کنند. مقیاس روتامتر از همبستگی گرفته می شود. برای بدست آوردن جریان واقعی در واحدهای مهندسی ، خواندن با یک جدول همبستگی برای یک گاز یا مایع خاص مقایسه می شود. نمودارهای همبستگی برای نیتروژن ، اکسیژن ، هیدروژن ، هلیوم ، آرگون و دی اکسید کربن تهیه و در دسترس هستند. هنگام کار با فشارهای بیش از 500 psi ، لوله مناسب تر یک لوله شیشه ای کوچک است. با این حال ، حداکثر فشار عملکرد یک لوله بزرگ ( قطر 2 اینچ ) ممکن است به اندازه 100 psi باشد. حد دما عملیاتی در حدود 400 درجه فارنهایت است ، اما چنین عملکرد درجه حرارت بالا باعث کاهش چشمگیر عملکرد روتامتر می شود.

فروش روتامتر

 فروش روتامتر در انواع مختلف تیپ خطی و یا تابلویی ، قابل تنظیم یا ثابت ، شیشه ای یا فلزی و ... جهت سیالات گازی و مایع در مجموعه ما ارائاه می گردد . فروش روتامتر به واسطه بررسی دانسیته سیال ، نوع سیال ، فشار و دما ، امریست تخصصی .فروش روتامتر بواسطه ی پارامترهای یاد شده متنوع و متفاوت می باشد و قطر شناور و نوع روتامتر نیز متنوع می باشد . مقاله فوق جهت معرفی و آموزش فلومتر روتامتر به درخواست مشتریان محترم می باشد ، جهت مشاهده ، خرید ، قیمت و فروش  روتامتر با ما در  تماس باشید. فنی مهندسی کنترل تک ، فروش انواع روتامتر و فلومتر آب ، گاز و هوا از نوع شیشه ای و فلزی در برندهای ایرانی ، اروپایی ، آمریکایی و چینی را در حیطه فروش خود قرار داده است. فروش روتامتر تخصص ماست.

سوالات متداول

روتامتر تجهیزی است جهت اندازه گیری رنج دبی سیالات مایع و گازی به صورت چشمی در ابعاد ، متریال و رنج های متنوع که به صورت تابلویی یا خطی نصب می گردند.
فروش روتامتر در انواع خطی و تابلویی در متریال های شیشه ، استیل ، پی وی سی و... متناسب با نوع سیال و رنج مورد نیاز توسط ما صورت می پذیرد. جهت خرید و استعلام قیمت روتامتر با ما در تماس باشید.
امتیاز دهید
نظرات کاربران
حنفی
حنفی
⭐⭐⭐⭐⭐
سپاسگذارم
سالمند
سالمند
⭐⭐⭐⭐⭐
ممنون
چاله آبادی
چاله آبادی
⭐⭐⭐⭐⭐
جامع و عالی
غائب
غائب
⭐⭐⭐⭐⭐
ممنون از توضیحات خوبتون